Studia podyplomowe – WILiGZ AGH Kraków
AEROLOGIA GÓRNICZA
Oferta studiów podyplomowych jest skierowana do osób, które pragną poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności w zakresie najnowszych rozwiązań dotyczących profilaktyki zagrożeń w aspekcie wentylacji kopalń z wykorzystaniem najnowszych programów komputerowych oraz prowadzenia akcji ratowniczych w podziemnych zakładach górniczych.
Studia trwają dwa semestry – 150 godzin zajęć teoretycznych i praktycznych.
Aktualnie trwa nabór kandydatów na VI edycję, która rozpocznie się w marcu 2021r. i zakończy w lutym 2022r.
Program zajęć obejmuje następujące zagadnienia:
- Wentylacja wyrobisk podziemnych.
- Wentylacja wyrobisk ślepych.
- Teoria sieci wentylacyjnych.
- Pomiaroznawstwo i urządzenia wentylacyjne w kopalniach,
- Aktualne przepisy górnicze w zakresie wentylacji i klimatyzacji kopalń.
- Komputerowy program użytkowy w wentylacji kopalń.
- Zwalczanie zagrożenia metanowego.
- Zwalczanie zagrożenia klimatycznego.
- Zwalczanie zagrożenia pożarowego.
- Zwalczanie zagrożenia pyłowego.
- Zagrożenia skojarzone w aspekcie wentylacji kopalń.
- Prowadzenie akcji ratowniczych w zakresie zagrożeń aerologicznych.
- Dodatkowo w ramach przedmiotów Warsztaty terenowe I oraz II słuchacze zapoznają się praktycznie w podziemnych zakładach górniczych z zakresem tematycznym dotyczącym odmetanowania górotworu i klimatyzacji centralnej kopalń.
Koszt studiów wynosi 5000 PLN za dwa semestry.
Charakterystyka studiów podyplomowych
Zakres tematyczny obejmuje treści kształcenia z przedmiotów: Wentylacja wyrobisk podziemnych, Wentylacja wyrobisk ślepych, Teoria sieci wentylacyjnych, pomiaroznawstwo i urządzenia wentylacyjne w kopalniach. Aktualne przepisy górnicze w zakresie wentylacji i klimatyzacji kopalń, Komputerowy program użytkowy w wentylacji kopalń, Zwalczanie zagrożenia metanowego, Zwalczanie zagrożenia klimatycznego, Zwalczanie zagrożenia pożarowego, Zwalczanie zagrożenia pyłowego, Zagrożenia skojarzone w aspekcie wentylacji kopalń, Prowadzenie akcji ratowniczych w zakresie zagrożeń aerologicznych. Dodatkowo w ramach przedmiotów Warsztaty terenowe I oraz II słuchacze zapoznają się praktycznie w podziemnych zakładach górniczych z zakresem tematycznym dotyczącym odmetanowania górotworu i klimatyzacji centralnej kopalń. Studia obejmują 150 godzin zajęć dydaktycznych i trwają 2 semestry. Program studiów realizowany jest w formie wykładów, ćwiczeń, laboratoriów, seminariów i umożliwia uzyskanie 35 punktów ECTS. Zajęcia na studiach prowadzone są przez nauczycieli Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz przedstawicieli Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach i Okręgowej Stacji Ratownictwa Górniczego w Jaworznie.
Sylwetka absolwenta
Studia podyplomowe skierowane są do absolwentów uczelni wyższych, którzy chcą zdobyć i poszerzyć wiedzę z zakresu aerologii górniczej, a w szczególności do absolwentów kierunku Górnictwo i Geologia, Inżyniera Górnicza, którzy chcą uzupełnić brakujące przedmioty wymagane do uzyskania kwalifikacji zawodowych niezbędnych do zatwierdzeń w podziemnych zakładach górniczych. Studia Podyplomowe w zakresie Aerologii Górniczej spełniają wymagania dotyczące kwalifikacji w zakresie przygotowania zawodowego dotyczącego przewietrzania i zwalczania pożarów w zakładach górniczych dla kierownika i zastępcy kierownika działu wentylacji zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 12 sierpnia 2016 r. w sprawie kwalifikacji w zakresie górnictwa i ratownictwa górniczego (Dz. U. poz. 1229).
Cel studiów podyplomowych
Przekazanie uczestnikom wiedzy z zakresu wentylacji wyrobisk podziemnych prądem opływowym i nieszczelnymi lutniociągami, teorii sieci wentylacyjnych, będących wprowadzeniem do komputerowych programów użytkowych w wentylacji kopalń, pomiaroznawstwa i stosowanych urządzeń wentylacyjnych w kopalni, zwalczania zagrożenia metanowego, klimatycznego, pożarowego i pyłowego. Słuchacze nabędą dodatkowo wiedzę dotyczącą analizy zagrożeń skojarzonych oraz prowadzenie akcji ratowniczych w aspekcie zagrożeń wentylacyjnych. Nabyta wiedza pozwala słuchaczowi ubiegać się o pracę na stanowisku Głównego Inżyniera Wentylacji i Kierownika Stacji Ratowniczej.
Zakres tematyczny
Wentylacja wyrobisk podziemnych, wentylacja wyrobisk ślepych, teoria sieci wentylacyjnych, pomiaroznawstwo i urządzenia wentylacyjne w kopalniach, aktualne przepisy górnicze w zakresie wentylacji i klimatyzacji kopalń, komputerowy program użytkowy w wentylacji kopalń, zwalczanie zagrożenia metanowego, klimatycznego, pożarowego, pyłowego, zagrożenia skojarzone w aspekcie wentylacji kopalń oraz prowadzenie akcji ratowniczych w zakresie zagrożeń związanych z szeroko pojętą aerologią górniczą.
Adresaci studiów podyplomowych
Grupą docelową są pracownicy zatrudnieni bezpośrednio w procesie technologicznym w podziemnych zakładach górniczych, kadra menadżerska, jak również pracownicy: firm sektora okołogórniczego, firm branży wentylacyjnej i klimatyzacyjnej, biur projektowych, firm produkujących urządzenia wentylacyjne i klimatyzacyjne, przedstawicieli handlowych zajmujących się sprzedażą maszyn, urządzeń i materiałów do działu wentylacji.
Efekty kształcenia studiów podyplomowych
Słuchacze studiów uzyskają wiedzę z zakresu projektowania wentylacji opływowej i odrębnej oraz systemów zabezpieczeń w zakresie zagrożenia metanowego, klimatycznego, pożarowego i pyłowego oraz postępowania w przypadku zagrożeń skojarzonych i prowadzenia wybranych akcji ratowniczych.
Warunki rekrutacji na studia podyplomowe
Słuchaczami mogą być osoby legitymujące się dyplomem ukończenia studiów wyższych (co najmniej inżynierskich).
Sposób weryfikacji i dokumentacji efektów kształcenia na studiach podyplomowych
Cztery przedmioty będą oceniane w formie egzaminu, a pozostałe przedmioty w formie zaliczeń według formuł wybranych przez wykładowców odpowiedzialnych za poszczególne przedmioty.
Warunkiem ukończenie studium jest uzyskanie wszystkich zaliczeń, zdanie egzaminów oraz przygotowanie i obrona pracy końcowej.
Kierownik i administracja studiów podyplomowych:
dr inż. Zbigniew Kuczera
tel.+4812 617 21 63
e-mail: zkuczera@agh.edu.pl
Kontakt w sprawie studiów podyplomowych:
dr inż. Zbigniew Kuczera (tel.: 12 617 21 63); e-mail: zkuczera@agh.edu.pl
mgr Oliwia Krzyżańska (tel.: 12 617 35 06); e-mail: oliwiak@agh.edu.pl