Studia podyplomowe – WILiGZ AGH Kraków
WENTYLACJA i KLIMATYZACJA OBIEKTÓW
– najnowsze rozwiązania w HVAC

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom absolwentów Inżynierii środowiska i pracodawców branży HVAC stworzyliśmy studia podyplomowe, które są prowadzone we współpracy z wiodącymi firmami z branży ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji. Oferta studiów podyplomowych jest skierowana do osób, które pragną zwiększyć swoją wiedzę i umiejętności w zakresie najnowszych rozwiązań HVAC.

Studia trwają dwa semestry – 198 godzin zajęć teoretycznych i praktycznych.

Aktualnie trwa nabór kandydatów na VII edycję, która rozpocznie się w październiku 2022r. i zakończy we wrześniu 2023r.

Program zajęć obejmuje następujące zagadnienia:

  • Wentylacja i klimatyzacja obiektów,
  • Urządzenia w wentylacji i klimatyzacji,
  • Instalacje ogrzewania budynków,
  • Instalacje chłodnicze,
  • Projektowanie instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych,
  • Programy komputerowe w technice wentylacyjnej i klimatyzacyjnej,
  • Automatyka i sterowanie w instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych,
  • Wentylacja pożarowa,
  • Praktyczne zastosowania wentylacji klimatyzacji w obiektach.

Koszt studiów wynosi 5500 PLN za dwa semestry (możliwość płatności ratalnej).


Charakterystyka studiów podyplomowych

Celem studiów jest zapoznanie słuchaczy z najnowszymi rozwiązaniami i trendami w zakresie instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych obiektów. Rozpoczęcie I edycji studiów miało miejsce w listopadzie 2016r. W chwili obecnej trwa rekrutacja na kolejną – już VII edycję, która rozpocznie się w październiku 2022r. W pierwszym semestrze słuchacze zostają zaznajomieni z ogólnymi zasadami klimatyzacji obiektów, poznają zasady doboru urządzeń, projektowania instalacji ogrzewania obiektów, chłodniczych i klimatyzacyjnych. Zapoznają się również z narzędziami służącymi do projektowania instalacji wentylacyjnych. W drugim semestrze słuchacze otrzymają rozszerzoną wiedzę na temat narzędzi służących do projektowania instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, zasad projektowania tych instalacji oraz będą zapoznani z wentylacją pożarową. W trakcie studiów studenci maja okazję do praktycznego poznania technologii wykonywania instalacji HVAC podczas wizyt na obiektach, gdzie takie instalację już pracują bądź są realizowane. Dzięki współpracy z wiodącymi firmami z branży HVAC nasi studenci mają okazję poznać centra badawcze i odbyć szkolenia u naszych partnerów. Studia zakończone są obroną pracy końcowej.


Sylwetka absolwenta

Studia są skierowane do absolwentów szkół wyższych (magisterskich lub zawodowych) wszystkich kierunków a w szczególności do pracowników branży ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji – HVAC, pracowników biur projektowych oraz firm dostarczających urządzenia wentylacyjne i klimatyzacyjne. Słuchacze studiów uzyskają wiedzę z zakresu projektowania i eksploatacji instalacji ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji (HVAC), zapoznają się z najnowszymi technologiami i rozwiązaniami w branży HVAC oraz zostaną zaznajomieni z najnowszymi narzędziami inżynierskimi służącymi do projektowania i doboru urządzeń. Ukończenie studiów podyplomowych zostanie potwierdzone świadectwem Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie.


Cel studiów podyplomowych

Przekazanie uczestnikom wiedzy z zakresu projektowania i eksploatacji instalacji klimatyzacyjnych w obiektach


Zakres tematyczny

Klimatyzacja obiektów; Urządzenia w klimatyzacji; Instalacje ogrzewania budynków; Instalacje chłodnicze i klimatyzacyjne; Projektowanie instalacji klimatyzacyjnych; Automatyka i sterowanie w instalacjach klimatyzacyjnych; Wentylacja pożarowa


Adresaci studiów podyplomowych

Pracownicy: z firm branży klimatyzacyjnej, biur projektowych, firm produkujących urządzenia wentylacyjne i klimatyzacyjne.


Efekty kształcenia studiów podyplomowych

Słuchacze studiów uzyskają wiedzę z zakresu projektowania i eksploatacji instalacji ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji (HVAC), zapoznają się z najnowszymi technologiami i rozwiązaniami w branży HVAC oraz zostaną zaznajomieni z najnowszymi narzędziami inżynierskimi służącymi do projektowania i doboru urządzeń.


Warunki rekrutacji na studia podyplomowe

Słuchaczami mogą być osoby legitymujące się dyplomem ukończenia studiów wyższych (co najmniej pierwszego stopnia).


Sposób weryfikacji i dokumentacji efektów kształcenia na studiach podyplomowych

Cztery przedmioty będą oceniane w formie egzaminu, a pozostałe przedmioty w formie zaliczeń według formuł wybranych przez wykładowców odpowiedzialnych za poszczególne przedmioty.

Warunkiem ukończenie studium jest uzyskanie wszystkich zaliczeń, zdanie egzaminów oraz przygotowanie i obrona pracy końcowej.


Kierownik studiów podyplomowych:

Dr hab. inż. Marek Borowski, profesor uczelni

tel.+4812 6172068

e-mail: marek.borowski@agh.edu.pl

Administracja studiów podyplomowych:

dr inż. Rafał Łuczak

tel. +4812 6172159

e-mail: rluczak@agh.edu.pl

Kontakt w sprawie studiów podyplomowych:

dr inż. Rafał Łuczak (tel.: 12 617 21 59); e-mail: rluczak@agh.edu.pl lub wiko@agh.edu.pl